Olej Arganowy
Źródło |
Ostatnio zrodził się szał na olej arganowy- spotkać go można w produktach do włosów, skóry ale w czystej postaci. Nie uciekniemy od niego nawet jeśli chcemy ponieważ coraz więcej go również na banerach reklamowych różnych firm, tak na wszelki wypadek, żeby nie przeoczyć;-). Coraz więcej powstaje stron na temat oleju arganowego- mają specjalną domenę, nie wspominając o osobnych półkach z kosmetykami zawierającymi ten składnik w sklepach z kosmetykami czy zdrową żywnością.
- Skąd pochodzi i w jaki sposób jest produkowany?
- Dlaczego cieszy się taką popularnością?
Zapraszam do lektury:-)
Pochodzenie oraz produkcja oleju arganowego
- Maroko- olej wytwarzany z owoców arganii żelaznej. Drzewo arganijskie występuje jedynie w południowej części Maroka. Jest bardzo dobrze przystosowane do suchego, ubogiego w sole mineralne klimatu. Daje owoce nawet do 200lat! Rośnie w czystym ekologicznym środowisku, na terenie wpisanym w 1998 r na listę rezerwatów biosferycznych UNESCO. Nigdzie, poza Marokiem, nie udało się wyhodować drzewa arganiowego tak, by owocowało. Rośnie w południowo-zachodniej części kraju, w regionie Souss, między Agadirem, Marrakeszem i Essaouirem oraz w pobliżu Oujda, na terenach obejmujących 700-800 tys. ha.
- Lud Berberów - bardzo ciekawy artykuł na jego temat ludu:-) Lud Berbenów, pomyśleć że gdzieś daleko, ludzie mają kompletnie inny styl życia od naszego:-), ciekawa jestem, czy ja bym sobie tam dała rade znając te wszystkie luksusy;-).
Źródło |
"W okolicach Antyatlasu rośnie bardzo specyficzna roślina, jaką jest kolczaste drzewo arganiowe. Rośnie ono tylko w Maroku, a obszar jego występowania zajmuje powierzchnię jedynie około 64 km kwadratowych. Z orzechów produkuje się słodki olej, a pomarańczowe owoce uznawane są przez miejscowe kozy za przysmak. Niecodziennym jest widok, kiedy hodowlane zwierzęta wskakują na drzewa w poszukiwaniu pożywienia. Każda rodzina posiada kilka arganiowych drzew i pilnuje, aby cudze kozy nie zjadały rzadkich owoców." :-))) cytat pochodzi z artykułu: Lud Berbenów
"Te owoce są dla kóz wielkim przysmakiem. W Maroku często można spotkać ucztujące na arganiach kozy. Owoce arganii są żółte, przypominają spiczastą oliwkę lub śliwkę. Wewnątrz są pestki, tzw. orzechy, niemal 3-krotnie większe od laskowych. W nich z kolei są nasiona, mniejsze od ziarna słonecznika, zawierające olej. Skorupa orzecha arganowego jest 16 razy twardsza od skorupy orzecha laskowego.<klik>
Olej arganowy rozpoznaje się po lekko wpadającym w czerwień pomarańczowym zabarwieniu i charakterystycznym, delikatnym orzechowym zapachu. Uzyskiwanie oleju jest bardzo pracochłonne i skomplikowane – do 1 l oleju potrzeba 30 kg nasion i 24 godziny pracy. Zbiory owoców w lipcu, sierpniu i we wrześniu są ciężkie, ze względu na panujące w tym okresie upały. Wielka ilość owoców spada na ziemię w momencie dojrzałości. Ziarna pochodzące z owocu arganowego są zbierane, suszone, następnie opiekane na wolnym ogniu, by w kamiennym młynie ręcznie rozbić ich twardą skorupę. Mus powstający po rozbiciu skorupy jest przy pomocy letniej wody mieszany na pastę, z której zostanie wyciśnięty olej.
Dzięki działaniom prof. Charrouf, powstały w Maroku spółdzielnie, zajmujące się produkcją oleju arganowego, zatrudniające kobiety. Zastąpiono tradycyjne metody ekstrakcji w pełni zmechanizowanym procesem, dzięki czemu udało się wydłużyć termin przydatności oleju do spożycia do 2 lat. Jeden z elementów procesu pozostał jednak niezmieniony. Kobiety nadal, jak przed wiekami, ręcznie miażdżą pestki.
Nie udało się znaleźć urządzenia, które dorównywałoby sprawności ich rąk. Udało się odwrócić niekorzystną tendencję w zakresie ochrony gatunku. Każdy z pracowników spółdzielni każdego roku sadzi 10 nowych drzew arganowych. Pozostałością z ziaren po tłoczeniu oleju jest gęsta pasta o czekoladowym kolorze, o nazwie amolu, która jest słodzona, następnie serwowana jako dip do chleba na śniadanie w berberskich gospodarstwach domowych. Smak tej pasty jest zbliżony do smaku masła orzechowego."<klik>
Źródło |
Właściwości i zastosowanie
Właściwości:
Z racji swojego wyjątkowego bogactwa w witamine E-witaminę młodości, oraz kwasy tłuszczowe (kwas palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy), sterole (łącznie zawiera ich 3200 mg/kg), thocopherole (alfa, delta, gamma-łacznie 695-720 mg/kg), polifenole posiada wyjątkowe właściwości:
- wzmacnia włosy oraz regeneruje paznokcie,
- jest doskonały dla dojrzałej skóry i chroni przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek,
- łagodzi objawy trądziku młodzieńczego, alergii, łuszczycy-przynosi świetne efekty w chorobach skóry: jest stosowany także przy egzemie, pęknięciach skóry
- ujędrnia i nawilża skórę,
- powstrzymuje utratę wody przez skórę, pobudzając odbudowę bariery lipidowej naskórka,
- silne działanie regenerujące i dezynfekujące skórę,łagodzi agresywne działanie słońca i wiatru, pielęgnuje skórę przed i po opalaniu.
- jako pielęgnacyjny olejek do twarzy stosowany samodzielnie – rozgrzej odrobinę olejku między palcami i aplikuj na lekko wilgotną (umytą) skórę twarzy, szyi, dekoltu oraz okolice oczu, delikatnie wklepując.
- jako dwufazowy nawilżacz w połączeniu z wybranym żelem hialuronowym, lub innym olejkiem np.: morelowym lub karotenowym (daje wspaniały efekt zdrowej opalenizny),
- jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę. (Porcję olejku można dodać też do tradycyjnego balsamu do ciała tuż przed użyciem,mieszać małe porcje balsamu i olejku na dłoni i od razu aplikować na ciało).
- Odrobinę olejku można dodać do kremu do twarzy tuż przed nałożeniem, zwiększa to walory i właściwości pielęgnujące preparatu, w przypadku gęstych maści i kremów daje lepszy poślizg przy nakładaniu (nałożyć na zagłębienie dłoni porcję kremu, dodać odrobinę olejku, zmieszać palcami na jednolitą masę i nakładać opuszkami palców, delikatnie masując i wklepując w skórę).
- Jako olejek pielęgnujący końcówki włosów, odpowiedni do stosowania zarówno na suche i mokre włosy, bez spłukiwania (nabrać odrobinę oleju, rozgrzać i rozetrzeć między palcami, następnie wmasować w końce włosów, nie spłukiwać). Używaj olejku oszczędnie, aby nie przetłuścić i zbytnio nie obciążyć włosów.
- Jako maska do włosów, stosowana przed umyciem (w suche, nieumyte jeszcze włosy i skórę głowy wmasować olej, zawinąć włosy w foliowy czepek i/lub ręcznik, trzymać na włosach przez min. pół godziny, a nawet całą noc. Następnie umyć włosy szamponem).
- Jako dodatek do wzbogacenia porcji maseczek w proszku.
Adnotacja na stronie helfy, warto na to zwrócić uwagę podczas wyboru olejku, najlepiej jest szukać produktu oznaczonego znakiem np. JAKOŚCI BIO - ECOCERT czyli certyfikatem poświadczającym, iż pochodzi z uprawy biologicznej:
"Proszę uważać na sprzedawców, którzy tańszy w produkcji olejek arganowy spożywczy oferują, jako kosmetyczny: ten ma ciemniejszy kolor i pachnie orzeszkami.
Okazyjna cena oznacza często, że olejek arganowy może być przetworzony, niewiadomego pochodzenia bądź wymieszany z innym, tańszym nieznanym olejem lub parafiną, co może doprowadzić do alergii lub innych, trudnych do przewidzenia reakcji skóry."
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Olej arganowy w kuchniZnajduje on swoje zastosowanie między innymi w kuchni, jako olej jadalny (spożywczy). Dodawany do potraw, wzbogaca ich smak oraz podkreśla aromat. Można go jeść osobno – maczając na przykład w nim kromki świeżego chleba. Równie dobrze smakuje dodany do sałatek, dipów czy jako sos do kaszy kuskus.
Strony internetowe dotyczące olejów arganowych
Poniżej kilka linków doryczących oleju arganowego. Jest to jedynie kilka stron spośród ogromnej bazy dotyczącej zagadnienia;-).
Sklepy, które posiadają bogatą ofertę produktów z olejem arganowym:
- Hollanandbarrett
- Mevita - Produkty Melvita z olejem arganowym
- Produkty the Body Shop z olejem arganowym UK
Strony dotyczące oleju arganowego:
Moja kolekcja produktów z olejem arganowym
Oczywiście jako zapalona włosomaniaczka nie obyło się bez zakupu oleju oraz produktów zawierających ten składnik:-).
1. Maska do włosów z Dr.Organic- chwalę sobie, ale recenzję wstawię po 10 użyciach, wtedy będę już miała wyrobione zdanie co niej;-) zostały jeszcze 4.
2. Organiczny olej Arganowy ZSK- pozytywnie wpływa na wygląd cery, wygładza oraz nawilża. Stosuję na końcówki włosów zamiennie z innymi olejami.
3. Nowość w mojej toaletce- TRESemmé Smooth Memory Spray New with Argan Oil- cena promocyjna w superdrugu 3,49 Ł. - dla mnie odkrycie, użyłam na razie dwa razy- włosy są strasznie miękkie i lśniące! Czy chcecie go lepiej poznać?;-)
skład: aqua, amodimethicone (silikon zmywalny delikatnym szamponem), glycerin, argania spinosa kernel oil.prunus amygdalus duncis oil,Tocopheryl Acetate (ubstancje aktywne, antyoksydanty), panthenol,niacinamide (Witamina B3), biotin (Witamina H ), ascorbid acid (wit c), propylene glycol(srodki rozpuszczające, humektanty), peg 12 dimethicone (silikon rozpuszczalny w wodzie), pvp, peg 40 hydrogenated castor oil, trideceth 9, cetylpiridinium chloride, thrideceth 12, cetrimonium chloride, benzophenone 4, thriethanolamine, polysortbate 20, dmd hydantoin, imidazoliginyl urea, parfum, linalool, limonene, lethylpropional, butyphenyl, amyl cinnamal, hexyl cinnamal, citronellol, geraniol.
Koniec bez popisu, ale początek całkiem całkiem, podejrzewam że podczas suszenia włosów szczotką obrotową i suszarką wcześniej większość złego i tak wyparowuje:-).
Ufff, to chyba na tyle. Ogólnie zachęcam Was do lektury na temat ludu Berberów, po przeczytaniu artykułu nie zamierzam żałować na ten olejek i być może przejdę się niedługo do Melvity po olej arganowy:-) jak skończy mi się ten z ZSK.
Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was, sama nie zdawałam sobie sprawy z tego, w jaki sposób pozyskiwany jest olej i wyszukiwanie informacji na ten temat jeszcze bardziej umiliło mi czas spędzony przy tworzeniu tego posta:-).
A jakie Wy macie doświadczenia z tym olejem?
Pozdrawiam!
Ja od niedawna stosuje olej arganowy, głównie na twarz jestem zadowolona. Dodaje też do masek na włosy. Ma dość specyficzny zapach :)
OdpowiedzUsuńHmm, orzechowy?
Usuńsłyszałam o nim wiele dobrego;)
OdpowiedzUsuńZawsze chciałam go mieć :) al pierw musze wykończyć te olejki które już mam:(
OdpowiedzUsuńTo pewnie niedługo zaopatrzysz się w niego;-) przy kolejnych zakupach półproduktowych nie zapomnij o nim;-)
UsuńMam jeszcze troche oleju arganowego w domu :)
OdpowiedzUsuńNa wykończeniu pewnie;-)
UsuńMój number one :) Ale na pierwszym miejscu razem z nim są też inne oleje :D Pokochałam go odkąd obejrzałam odcinek "Kobieta na krancu swiata" o nim :)
OdpowiedzUsuńŻałuję że nie widziałam tego odcinka, ale poszukam w sieci.
UsuńJest na ipla :) otagowałam Cię :) Nie ma lekko! hehehe :D
Usuńuwielbiam olej arganowy ;) sama stosuję codziennie jako krem na noc i na koncówki ;)
OdpowiedzUsuńI jak sprawuje się na końcówki?
UsuńPrawdę mówiąc nic nigdy o tym oleju nie słyszałam, ale kto wie, to wie, może kupię sobie coś z nim :) Jestem pierwszy raz tutuaj. Widzę że blog się rozwija super, życzę powodzenia, będę obserwować! ;)
OdpowiedzUsuńDziękuje:-)) Olejek używam od jakiegoś czasu, myślę że dobrze traktuje nasze włosy i ciało;-)
Usuńolej arganowy to świetna rzecz! potrafi zdziałać cuda z niesfornymi kłakami.
OdpowiedzUsuńps. bardzo fajny blog ;)
Ja już o nim wielokrotnie słyszałam, muszę go w końcu zamówić. Jestem strasznie ciekawa, czy polubi się z moimi włosami...
OdpowiedzUsuńGaffi, a czy możesz polecić jakiś sklep z olejkiem arganowym w Londynie (najlepiej strefa 1-2)?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Hmmm wiesz co, ja swój kupiłam w sklepie Melvita- możesz na ich stronie internetowej znaleźć adresy sklepów:-). są też sklepy w których można kupić produkty zawierające arganowy w składzie (Holland & Barret na przykład).
UsuńDziękuję za odpowiedz :*
UsuńChodzi mi o czysty olej, a wiem, że czasami można się naciąć na podróbkę, więc wolałam sie poradzić. Poszukam w obu sklepach. Dzięki :)
Uwielbiam ten olej.
OdpowiedzUsuńDo twarzy jak i do włosów.
O wpływie na paznokcie chyba coś mi umknęło :)
No ja też nie zauważyłam wpływu na paznokcie, bo go tam nie używam;)
Usuńuwielbiam olejek arganowy i wszystkie kosmetyki ktore go zawieraja w skladzie swietnie mi sie sprawdzaja:)))
OdpowiedzUsuńDużo o nim czytałam ale jeszcze nie stosowałam
OdpowiedzUsuńZapraszam do mnie :)
Zajrzę:-) dziękuję za zaproszenie:))
UsuńJa od jakiegoś czasu używam olejku Alverde, który zawiera olej arganowy i jestem z niego zadowolona. Po Twoim poście skuszę się na zamówienie czystego oleju:)
OdpowiedzUsuńSkuś się skuś;-) warto
Usuńolej arganowy to jest mistrzostwo :)
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńDokładnie moim zdaniem olejek arganowy jest najlepszy na Świcie! ;)
OdpowiedzUsuń