poniedziałek, 14 maja 2012

Jonizacja- czym dokładnie jest?

Od jakiegoś czasu, większość świadomych konsumentek, kupując urządzenia i produkty do włosów takie jak suszarka do włosów, prostownica, lokówka, szczotka, kieruje się wieloma aspektami, mającymi związek z dobrą kondycją włosa i korzystaniem z owych urządzeń z jak najmniejszym stopniem zniszczenia ich struktury.
Jakiś czas temu (już dłuższy, może z 3 lata?) pojawiła się funkcja jonizacji. Wiemy o niej tyle, że poprzez wytwarzanie jonów ujemnych sprawia że włosy są wygładzone, nie puszą się i mają cudowny blask.
Ja się z tym zgadzam, miałam prostownicę z jonizacją i posiadam suszarkę z jonizacją, innej bym nie kupiła...
Ale skąd właściwie się to dokładnie bierze? Jak to się dzieje i czym to jest? 
Nie wiem jak Wy, ale ja z fizyki dobra nie jestem, więc może poprzez ten post wbiję do łepetynki pojęcie jakim jest JONIZACJA.
Źródło


Jonizacja- definicja
Wikipedia mówi:
Jonizacja – zjawisko powstawania jonu, czyli kationu bądź anionu, z obojętnego atomu lub cząsteczki.
Może się ona odbywać na kilka sposobów:
Na poziomie atomowym:

 • zderzenie atomu z cząstką o wysokiej energii np. protonem, elektronem lub cząstką α;
 • na skutek wzajemnych zderzeń obojętnych atomów o dużej energii kinetycznej – jonizacja termiczna;
 • poprzez wybicie elektronu z powłok atomowych w wyniku absorpcji kwantu promieniowania elektromagnetycznego;
 • w wyniku wyrzucenia z atomu elektronu po wychwycie elektronu przez jądro;
 • wielofotonowa jonizacja powyżej progu.
W ten sposób powstają wolne jony dodatnie i swobodne elektrony, które przyłączając się do obojętnych atomów tworzą jony ujemne;
Na poziomie cząsteczki:

 • poprzez rozpad wiązań chemicznych, w wyniku czego jedna część cząsteczki zachowuje oba elektrony wcześniej uczestniczące w wiązaniu; jeśli taki rozpad następuje pod wpływem rozpuszczalnika, to nosi on nazwędysocjacji elektrolitycznej – w ten sposób powstają luźne pary jonowe;
 • poprzez reakcję chemiczną, w której jedna cząsteczka (donor) dostarcza elektrony drugiej (akceptore), jednak nie ulegają przy tym rozbiciu żadne wiązania – nazywa się to jonizacją chemiczną – w ten sposób również powstają luźne pary jonowe;
Z jonizacją związane jest zjawisko rekombinacji, czyli proces odwrotny, polegający na zobojętnianiu jonów. Przebiega przez połączenie swobodnych elektronów z jonami dodatnimi, na łączeniu się jonów o przeciwnych znakach w obojętne cząsteczki. W warunkach równowagi tempo jonizacji jest równe tempu rekombinacji, co powoduje utrzymywanie się stałego stopnia jonizacji danego ośrodka.

No dalej mi to nic nie mówi...


Jony Ujemne i dodatnie- ich wpływ na otoczenie
Podobno zostało udowodnione naukowo, że koncentrancja jonów w powietrzu ma wpływ na samopoczucie oraz zdrowie człowie. Człowiek chłonie dodatnie jony z urządzeń elektronicznych każdego dnia, co prowadzi do stanów zmęczenia, braku koncentracji, złego samopoczucie, mianowicie jony dodatnie przyciągają do siebie cząsteczki kurzu ,bakterie,wirusy,grzyby etc. które potem unoszą się w powietrzu i działają szkodliwie na zdrowie. Coś w tym jest, każdy odczuje pogorszenie samopoczucia gdzie wyje klimatyzacja, szumi komputer, promieniuje monitor i razi jarzeniówka (to już kolejne zło w biurze..)
Wskutek działania jonizatora jony dodatnie są "neutralizowane" , dzięki czemu wszystkie szkodliwe związki i mikroorganizmy opadają na ziemie ,a powietrze jest oczyszczone. 
źródło
 
Jony ujemne pochodzą w naturze z roślin, wodospadów, deszczu i lasów. Niestety jony te są neutralizowane w dużych aglomercjach ze względu na obecność nowowczenych technologii. Zazdroszczę tym, którzy mają obok siebie lasy, parki i inne dobrodziejstwa i cudy natury:-). Zgadzam się z tym, że wizyta w parku zawsze poprawi samopoczucie i odświeży umysł;-)

Jonizacja w suszarkach
Jonowa suszarka do włosów, wyposażona w jonizator, emituje cząsteczki z dodatnim lub ujemnym ładunkami. Zamiast zasysać powietrze z pomieszczenia i ogrzewać je jak to miało miejsce w starych modelach, jonowe produkty wykorzystując jony nie wysuszają kropli wody zawartych we włosach.
Źródło
Producenci mówią, że jony ujemne pomagają mokrym włosom schnąć szybciej i mniej uszkadzają i wysuszają włosy podczas procesu suszenia. Włosy są się gładsze, bardziej miękkie i mniej porowate, błyszczące, na dłużej zachowują wilgoć. Jonizacja wzmaga również działanie większości preparatów ochronnych. Dzieje się tak gdyż przeciwne ładunki przyciągają się (jak dwa magnesy). Preparaty pod wpływem jonów bardziej ściśle przylegają i łatwiej pokrywają cały włos.
Jeszcze ciekawostka- takie gadżeciarskie światełka w suszarkach (o ile są w nie wyposażone) to tylko jak już wspomniałam gadżet, światło nie emituje jonów, ale jonizator, który znajduje się wewnątrz suszarki.

Gdzie szukaś jonów ujemnych? Gdzie szukać sprzymierzeńców?
Jeśli chcemy poprawić jakość powietrza w naszym mieszkaniu warto wiedzieć, że jony ujemne wytwarza także bursztyn. Aby najonizować mieszkanie lub pomieszczenie można użyć naturalnych, nieoszlifowanych bursztynów. Pomocne będą korale z takiego surowca. Wieszajmy je w okolicy urządzeń elektrycznych wytwarzających dodatnią jonizację. Szczególnie warto bursztyny ułożyć w okolicy telewizora, monitora komputerowego czy kuchenki mikrofalowej. 
Jeśli często w mieszkaniu boli nas głowa warto… przygarnąć kota. Te zwierzęta są naturalnymi „elektrowniami” jonów ujemnych. Wystarczy głaskać przez 5 minut futrzaka, aby zmniejszył się ból głowy i polepszyło samopoczucie. Ja mam psa w Pl, kota chciałam ale padło na psa;-)
Powietrze możemy też najonizować ustawiając w pobliżu miejsca pracy lampę solną. Zneutralizuje ona promieniowanie monitora komputerowego, telewizora czy mikrofalówki. <źródło>
Aby polepszyć swoje samopoczucie warto wybrać się do groty solnej, tam jest mnóstwo jonów ujemnych,   :-)

Generalnie jest to temat rzeka i bardzo chciałabym się w to zagłębić, ale jeśłi chodzi o ten post to chyba otrzymałam najprostszą odpowiedź, która mnie usatysfakcjonowała- w moim rozumieniu, jony dodatnie wytwarzane przez stare modele suszarek powodują otwieranie się łuski włosa, przez co jest szorstki matowy, włosy się przez to elektryzują i puszą, chłoną wilgoć z otoczenia. Jony ujemne neutralizują ten dodatni ładunek który zbiera się zwykle na włosach (zbiera się zatem kurz zanieczyszczenia itd itp) wygładza łuski włosa przez co likwiduje puszenie i elektryzowanie się włosów.
Jedno teoria, drugie to praktyka, która potwierdza tę teorię.
Tak samo wyposażone w jonizację szczotkę to samo dobro. Inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o prostownicę, bo ona zawsze będzie miała najgorszy wpływ na włosy, ale jak to się mówi, z dwojga złego lepiej w tę stronę;-).

Jeśli gdzieś popełniłam błąd,proszę o informację, nie jestem znawcą a inforację czerpałam z internetu:-)

7 komentarzy:

 1. Ja mam funkcję jonizacji w prostownicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też miałam, z brauna bodajże, byłam zadowolona, jednak teraz unikam prostownicy i stosuję bardzo rzadko (a kiedyś codziennie, uff co za zmiana).

   Usuń
  2. tu jest info o jonach www.komorajonizacyjna.pl

   Usuń
 2. Ja mam szczotke jonizujaca :) bardzo wygladza wlosy i zapobiega elektryzowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam z włosia dzikiego z jonizacją, zbija moje włosy w jedność tak bym to określiła ale faktycznie włosy się nie elektryzują:-)

   Usuń
 3. Co do kotków - zgadzam się :) One też kładą się na miejsca, które są chore w naszym organizmie - np. miałam kochaną kiciunię, która co okres kładła mi się na bolącym brzuchu i spała :) Jak mam stresowe sytuacje - na widok zwierząt o wszystkim zapominam - no stress :D:D:D
  Bardzo się napracowałaś - błędów nie widzę, bo fizyki nie skończyłam i znam się tyle o ile :D

  Cieszę się, że wróciłaś :D Buziaki! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam psiaka w PL, to chyba też kwestia kontaktu ze zwierzętami;-) ale koty ogólnie są takie jakieś...magiczne...
   Dziękuję za ocenę:D ja też się nie znam na fizyce, jednak ścisłowiec ze mnie marny.

   Usuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz! :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...